Akademija Oxford

Uglavnom se u prirodnim mešavinama koriste preparati ili sirove namirnice (delovi istih) koji su biljnog porekla. Biljke imaju potentne sastojke posebno kada su sirove – biljne enzime, pigmente, svoje kiseline, antioksidanse.

„Čarobna“ mešavina, put ka promeni ili umirivanje savesti

Ovi sastojci su osetljivi, nestabilni stoga je važna priprema, pored pripreme sa kojim drugim namirnicama se kombinuju. Zato deo farmacije koji se bavi detaljno biljkama je fitoterapija. I pravi fitoterapeuti treba da ovo određuju. Ovo navodim jer se mnogi predstavljaju da su fitoterapeuti, ali zapravo jedino farmaceuti to mogu biti uz odobrenje Ministarstva zdravlja. Čak i kada je reč o najobičnijem biljnom čaju ako je u obliku rinfuza vrlo je značajna priprema koju najbolje zna da pojasni fitoterapeut, na primer koliko dugo biljka mora da odleži u vreloj vodi, da li se odmah preliva, koliko često se pije, kod kojih indikacija...

Ljudi vole simboliku, rituale, vezuju se za njih lako, mnogo lakše nego za pravu terapiju bila ona u vdu leka ili na primer ishrane. Možda je to povezano sa time što zapravo ne menjamo navike već uvodimo neku našu „čarobnu“ mešavinu koja će nam brzo, samo dok sve popijemo ili pojedemo rešiti problem. Pre ćemo se odlučiti za neki miks voća radi rešavanja anemije nego za terapiju gvožđa. Iako se zna kada se odredi adekvatno tip anemije, retko se ona rešava samo ishranom već obavezno medikamentima gvožđa. Ishrana je tu kao podrška, uz to se zna i da se biljni izvori gvožđa mnogo lošije resorbuju od animalnih izvora. Njačešća preporuka za poboljšanje krvne slike usled anemije je rendana cvekla, jabuka i šargarepa, zaslađeni medom. Ovaj miks sam po sebi je odlična užina, za trudnice, doilje, decu, zdrave osobe koje nemaju insulinsku rezistenciju, nijedan tip dijabetesa, ali nisu univerzalno rešenje za sve. Cvekla kao i svo jarko obojeno, bobičasto i jagodičasto voće odlično ako je podrška i prevencija nastajanju anemiji, ali ne leči. Ovo potentno sadrži polifenole, vitamin C koji definitivno pomažu resorbovanju gvožđa na prmer koje ste pre toga uneli iz nekog animalnog izvora.

Dobar primer mešavine koji neki dijetoterapeuti i nutricionisti preporučuju kod osoba koje su pothranjene je opet med, sa orašastim plodovima i semenjem. Objašnjenje ove preporuke je da med sadrži šećere koji se brzo resorbuju, orašasti plodovi proteine i masti, tako da relativno količinski malim obrokom unosite energetsku i uz to nutritivnu bombu. Pothranjene osobe treba da češće jedu i nakon obroka malo odmore, pa im ovakvi brzi, a manji, laki obroci koji su naravno užine, odgovaraju. Opet ovakva mešavina ne prija soobama koje imaju dijabet ili insulinsku rezistenciju, policistične jajnike, jer sadrži med koji provocira lučenje insulina. Sa druge strane pothranjene osobe odnosno mršave često imaju insulinsku rezistenciju, koja se ranije samo vezivala za gojazne I osobe koje imaju veći obim struka. Stoga svakako treba da se dobro obrati pažnja prilikom preporuka za razne mešavine posebno ako se one uzimaju ujutru na prazan stomak.

Sve češći pripravci za čila i orna jutra su smutiji, razni šejkovi sa puno mešavina voća u osnovi. Treba da budemo svesni dosta voća je ravno dosta fruktoze, dosta fruktoze, utiče na glikemiju svakako. Pa možemo pre da ogladnimo. Ovakvo ponašanje na duže staze može da optereti pankreas. Zato ako ste brzo gladni nakon smutija, definitivno nije obrok za vas, posebno ne kao doručak. Ujutru je visok kortizol, a ovaj hormon voli stabilne i kvalitetne obroke za početak dana, zapravo miks integralnih žitarica, pa i u vidu heba, masti (malo putera) i proteina (omleta sa nekim povrćem). Pratite svoj organizam, i promatrajte simptome, ne ponesite se za prvim trendom. To isto važi I za ceđene sokove kao obrok ujutru, ako se to može nazvati obrokom. Voće se uvek preporučuje kao neka vrsta užine, a ne konkretnog obroka. Našte sok od citrusa nije pogodan za one koji imaju prirodno povećanu želudačnu kiselinu, gastritis, ili samo osetljiv stomak. Grejp je kontraindikovan kod nekih terapija za srce I visok krvni pritisak.

Opet naglašavam značaj poznavanja svog organizma. Ako imate odavno neki ritual, a dobro ste, zdravstveno stanje je u redu, ne treba tek tako da to menjate. Organizam je sposoban da se adaptira. Iz drugog ugla je značajno ako neku namirnicu niste nikada jeli, onda počnete, pa osetite da smeta, ne prija, nemojte goniti sebe, samo jer ste čuli da tamo nekom odgovara. Nema čarobne namirnice, već je važan stil života celokupno ponašanje, preko higijene sna, ishrane, odnosa prema sebi I drugima do fizičke aktivnosti.

http://www.nutricionistaishrana.com/vest/carobna-mesavina-put-ka-promeni-ili-umirenje-savesti.php


nutricionista nutricionista beograd nutricionista online

Pročitajte slične vesti


Komentari (0)

Ostavite komentar

Klikom na dugme za slanje komentara slažete se sa Uslovima korišćenja sajta BG Autentik